HOW TO CALCULATE CEMENT, SAND AND AGGREGATE FROM PCC SLAB?
HOW TO CALCULATE CEMENT, SAND AND AGGREGATE FROM PCC SLAB.
Lean Concrete: Lean concrete
is a type of concrete which is not so strong in compressive strength. It is
mainly used to provide a hard and leveled surface. It also protects the
foundation concrete from coming directly in contact with the soil.
Generally we M7.5
or M10 as a Lean concrete or PCC Slab.
Here, let us suppose M7.5 as the grade of PCC Slab.
Then the ratio will be
– 1:4:8 i.e. (1 cement, 4 sand and 8 Aggregate)
Let us assume a rectangular PCC Slab
Let the Length be – 8 m
and Width be – 6 m
And the thickness of the Slab be – 10cm
Now, Let us find the
Cement, sand and the
Aggregate used in the
Slab.
As we know that,
the volume of the Slab = L*b*h ( i.e. Length,
width and thickness)
Vol. of slab = 8*6*0.1
m3
Vol. of Slab = 4.8 m3,
( This is
wet vol., For Dry vol. multiply by 1.54)
Now, Dry Volume of PCC
Slab = 4.8*1.54 = 7.392 m3 or 7.4 m3
Hence, Dry Volume of
PCC Slab = 7.4 m3, (RATIO of Concrete = 1: 4: 8)
1. Volume of Cement
= cement/(cement+sand+aggregate)*
7.4 m3
= 1/(1+4+8)*7.4 m3
= 1/13*7.4 m3, = 0.56 m3 { Since 1m3 cement = 1440 kg}
So, 0.56 m3 cement=
0.56*1440
= 806.4kg
Now , No. of cement
bags required = 806.4/50 = 16.12 bags
OR , 16 Bags
2. Volume of Sand
=
sand/(cement+sand+aggregate)* 7.4 m3
=
4/13*7.4 m3, = 2.276 m3 or 2.28 m3 ( Now, 1m3 Sand
= 1600kg)
So,
2.28*1600kg = 3648kg ( Also, Wt.of 1 CFT Sand = 43.3kg)
Therefore,
Vol.of Sand = 3648/43.3 cft
=84.24 cft
3. Volume of Aggregate
=
Aggregate/(cement+sand+aggregate)* 7.4 m3
=
8/13*7.4 m3, = 4.55 m3, (Also,1m3 Aggregate = 1800kg)
So,
4.55*1800kg = 8190kg, (Wt. of 1CFT Aggregate = 68.15kg)
Therefore,
Vol of aggregate = 8190/68.15 cft
= 120.17 cft
Post a Comment